2010. április 15., csütörtök
Töltött avokádó
A minap az a vád ért, hogy ezen a blogon csak sütemények vannak... Cáfolatképp osztom meg most ezt a receptet, ami amellett, hogy igen gyorsan elkészíthető, nagyon finom is. Leginkább előételként tudom elképzelni, de mi ettük már könnyű vacsoraként is...
Hozzávalók
Személyenként egy egész, jól érett avokádó
ízlés szerint fetasajt
koktélparadicsom
citrom, só, bors
zöld és fekete olivabogyó
balzsamecet
Az avokádókat félbevágjuk, a magját eltávolítjuk és kiskanállal a magházat kicsit kimélyítjük. A félbevágott avokádókat citromlével alaposan locsoljuk meg, különben megbarnulnak. A kikapart avokádót az apró kockára vágott fetával, csipet sóval és borssal, a maradék citrom levével és az összevágott koktélparadicsommal, valamint az olívabogyókkal összekeverjük.
A tölteléket az avokádókra halmozzuk és az egészet balzsamecettel locsoljuk meg. Nálunk mindig nagy sikert arat - lehetetlen elrontani!
2010. április 11., vasárnap
Ferdinánd kalács
Hozzávalók:
Tészta
kb. 50 dkg liszt
10 dkg vaj
5 dkg cukor
1 tojás
3 dl tej
2.5 dkg élesztő (félcsomag)
Töltelék
20 dkg vaj
15 dkg cukor
és /vagy vaníliás cukor, dió, mazsola, fahéj
A kelt tésztához a langyos vaníliás tejbe belemorzsoljuk az élesztőt és pár perc alatt felfuttatjuk. Közben a lisztet, a vajat, a cukrot összedolgozzuk az 1 tojással, majd a felfutott élesztőt is hozzáadjuk. Könnyed mozdulatokkal átdolgozzuk, ha túl ragadós lenne adunk még hozzá lisztet. Meleg helyen letakarva kb. fél órát kelesztjük. Ha szépen feljött, átgyúrjuk és egy kb. 50X40 cm-es lapot nyújtunk belőle. Ezt a lapot kenjük meg teljes felületén egyenletesen elosztva a vajas töltelékkel. Eztán, mint egy beiglit összetekerjük és az így kapott rudat kb. 6-7 cm-es darabora vágjuk.
A kisrudakat egy köralakú tortaformába helyezzük a kerülete mentén körbe, egymástól legalább 2-3 cm távolságra. Végül az utolsó darabot a forma közepére tesszük. Ismét kelesztés következik langyos helyen, melytől kb. egy fél óra, negyven perc múlva a rudacskák szépen megduzzadnak és a köztük hagyott hely eltűnik. A sütőt nem kell előmelegíteni, 180 fokon kb. 40-50 percig sütjük. Azért is szeretem ezt a kalácsot készíteni, mert ha kimarad a kelt tésztáknál szokásos tojássárgás felületkezelés sütés előtt, akkor sem tűnik fapadosnak:))
2010. április 10., szombat
Almatorta
Linzertészta
30 dkg liszt
20 dkg vaj
10 dkg cukor
1 tojás sárgája
Töltelék
1kg alma durvára vágva
fahéj, szegfűszeg, vaníliás cukor
2 ek étkezési keményítő
A tészta alapanyagait összegyúrjuk és egy félórára min. a hűtőbe tesszük pihenni. Közben az almát meghámozzuk, durvára vágjuk és kevés vízben kompótot főzünk belőle. Amikor kész, a tésztát kb. 1/3-2/3 arányban kettéosztjuk és a nagyobbik feléből készített lapot egyenletesen egy kb. 26 cm átmérőjű cakkos szélű gyümölcstorta-formába egyengetjük, melyet előzőleg alaposan kivajaztunk. Az almatölteléket beleöntjük, majd a másik tésztából gyúrt lapot szépen ráterítjük és a széleinél alaposan összedolgozzuk, hogy sülés közben az almalé ne follyon ki. A tészta tetejét helyenként villával megszúkodjuk, hogy a keletkező gőz távozni tudjon. Előmelegített sütőnél 180 fokon kb. 50 percig sütjük.
A tészta egyébként alkalmas más töltetelékhez is. Így készíthető túróval, mákkal, meggyel, cseresznyével is. Az almatöltelék alá rakhatunk őrölt diót, mandulát és baracklekvárt is. Édesíthetjük mézzel, juharsziruppal vagy egyszerűen cukorral. Nálunk mindig egy kicsit diétásan készül- így akár szénhidrát diétát folytatók is bátran ehetik:-))
2010. április 6., kedd
Babapiskótás
Gyermekkorom kedvencét már legalább húsz éve nem ettem. Utoljára a nagymamám sütötte nekem. Szerencsére az a bizonyos kis kockás füzet valóban létezik és segítségével sikerült a legendás családi süteményünkbe új életet lehelnem. Ez a süti tipikusan "anti-bisztro": csak az kezdjen hozzá, akinek sok ideje van. Nálam az idén Húsvétkor jött el az a pillanat, amikor erős nosztalgiától vezérelve újra megsütöttem "a Babapiskótást", noha anno ezt leginkább karácsonykor készítettük, mert jót tesz neki, ha a hűvös kamra polcán egy napot összeérik. Ama bizonyos kis kockás füzet egyébként a nagymamé volt, de nem minden receptet jegyzett ő maga. Ezt a sütit pl. az unokanővérem kézírása örökítette meg. A kis füzet olvasgatása közben a sütemény újra megidézett ízei mellett olyan gyermekkori emlékek is előjöttek, melyek az elkészítési technológia megvitatásáról szólnak családunk felnőtt női tagjai között. Kinek mikor és miért, avagy mikor és miért nem sikerült éppen a csokimáz elkészítése avagy ki tesztelte egy óvatlan pillanatban a mázat, hagyva újjának nyomát a süteményen? A családi becses receptgyűjtemény azonban finoman szólva nem teng túl a részletes technológia utasításokban - ebből így húsz évvel később arra következtetek, hogy családunk nő tagja valóban félszavakból is értették egymást és a konyhatechnológia minden csínja-bínja a kisujjukban volt. Így viszont jutott hely a kreativitásomnak és találékonyságomnak is bőven. Az eredmény mindenért kárpótolt, pont olyan lett, mint gyermekkoromban: naaaaagyooooon finom! Pedig rumot most a kicsik és magam miatt nem is tettem bele...
Hozzávalók
Tészta
30 dkg liszt
6 dkg vaj
15 dkg cukor
1 kiskanál szódabikarbóna
kb. 1 dl tej
Krém
1/2 liter tej
3 evőkanál liszt
1 evőkanál vaníliapuding
1 zacskó vaníliás cukor (vagy 1 szár valódi vaníliarúd belseje)
20 dkg cukor
20 dkg vaj
Töltelék
kb. 30 dkg babapiskóta
kb. 1/2 liter kávé
kb. 1 dl rum
Máz
14 dkg cukor
3 evőkanál víz
1 1/2 evőkanál kakaó
5 dkg vaj
A tészta alapanyagait összegyúrjuk és megfelezzük, mert két lapra lesz szükségünk. A lapokat kb. 2 mm vastagra nyújtjuk és egy kb. 30X38 cm-es tepsibe helyezzük. Én mindig sütőpapírt használok, ezért nem említem a tepsi kivajazását. Papír nélkül értelemszerűen ezt meg kell tenni. Szintén tanácsos még a tepsibe helyezett tésztát szép egyenletes mátrixban villával átszúrkálni, hogy a keletkező gőz ne púposítsa fel. A lapokat 180-200 fokon igen rövid ideig sütjük. A sütési idő nagyban függ attól, hogy milyen vékonyra sikerült a tésztát nyújtanunk. A színéről tudjuk leginkább megállapítani mikor van kész, ha szép aranybarna akkor kivehetjük.
Ezt követően jöhet a krém elkészítése, ami már az alapanyokból ítélve is igazi békebeli retro-vajas krém. Legyünk türelmesek, mert igen lassú tűzön kell állandó kavargatás mellett elkészítenünk, amíg be nem sűrűsödik. Ehhez a lisztet, a vaníliás cukrot és pudingot a tejjel összekeverjük és a fenti módon sűrűre főzzük. A tűzről levéve egy kicsit kihűtjük és az előzőleg kikevert cukros vajat beledolgozzuk és simára keverjük. Fent az eredeti receptet közöltem, de friss tapasztalatom szerint ekkora tésztalapméret akár 1 liter tejet is elbír - ehhez viszont a többi adalékanyag mennyiségét is arányosítani kell.
Az egyik lapra felkenjük a krém kb. felét, majd következik a sütemény lelke: a babapiskóták. A krémes ágyba a kávés rumba áztatott babapiskótákat rakjuk sűrű, tömött sorba. Amikor ez készen van a krém maradék felével beborítjuk. Erre jön a másik tésztalap, amelyet csokimázzal fedünk be.
A csokimáz elkészítésének egyetlen trükkje, hogy a cukrot addig kell főznünk, amíg karamellizálódni nem kezd - így lehetünk benne biztosak, hogy a végeredmény majd megszilárdul és nem fog ragadni. Egyébként a kakaót, a vizet és a cukrot összefőzzük, majd kissé kihűlten a vajat hozzáadjuk. Egy hideg nagylapú késsel egyenletesen elosztjuk a tésztalap tetején.
A süteménynek legalább egy napot hideg helyen állnia kell, mert az ízek így érnek igazán össze és a vajas krém így marad szép kemény. Mindig csak annyit tálaljunk belőle, amennyi várhatóan elfogy, mert hamar felolvadnak az összetevők és akkor nem túl mutatós látvány. Tálaláskor hosszúkás szeleteket vágunk a piskóták fektetési irányára merőlegesen - így a sütemény metszete különösen szép mintázatú lesz.
Könnyű Túrótorta
Ezt a receptet egy női magazin főzési rovatában találtam. A sokak által lesajnált műfaj sokszor valódi gasztro-kincseket rejt, legalábbis a magamfajta lelkes kezdő számára. Az alapreceptet aztán saját ízlésünk szerint módosítottam egy picit és utána már csak a sikert kellett learatnom.
Először Virágvasárnap sütöttem meg kedves barátaink tiszteletére, majd ezt követően Húsvét vasárnap ismét - ezúttal a családom örömére. A torta neve duplán találó, mert nem csak elkészíteni könnyű, de túl sok kalóriát sem tartalmaz, liszt pedig nincs benne egyáltalán.
Hozzávalók:
6 tojás
25 dkg cukor
1 zacskó vaníliaízű pudingpor
50 dkg zsírszegény túró
60 dkg zsíros túró
1 citrom reszelt héja
2 zacskó mazsola
1 zacskó bourbon vaníliás cukor (vagy 1 szál valódi vaníliarúd belseje)
1 doboz 20%-os tejföl (175 gr)
A tojások sárgáit a cukorral, a vaníliáscukorral, a pudingporral és a citrom reszelt héjával alaposan összekeverjük, majd a tejfölt és a kétféle túrót a mazsolával együtt hozzáadjuk. A tojások fehérjét kemény habbá verjük és laza mozdulatokkal a túrós masszához adjuk. Az egészet beleöntjük egy 26-28 cm-es kapcsos tortaformába, melyet előzőleg vajjal alaposan kikentünk és némi liszttel megszórtunk. A tortát előmelegített sütőben 180 fokon kb. 1 teljes órát sütjük. Az óra elteltével jó, ha kivétel előtt tűpróbát végzünk és ha kell még tovább sütjük. Ha megsült a kikapcsolt sütő ajtaját kinyitjuk és még kb. negyed órát ott pihentetjük. A tortaforma kapcsát kivételkor csak nagyon óvatosan lazítsuk meg, mert egyébként a torta könnyen megrepedhet.
Tálaláskor adhatunk hozzá valamilyen savanykásabb gyümölcs-szószt, pl. meggyből, ribizliből, áfonyából. Én az apósom igen kítűnő feketeribizli lekvárját főztem folyósra némi víz hozzáadásával. Az élvezetek teljesebb fokozása érdekében frissen felvert tejszínhabbal kínáltam.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)